Świtoń-Paczkowski

Aktualności

30 mar
2023

Nowe Audi Q8 e-tron: udoskonalona wydajność i zasięg

Od czasu wprowadzenia cztery lata temu na rynek modelu Audi e-tron i dzięki jego sprzedaży na poziomie 150 000 sztuk, Audi konsekwentnie realizuje elektryczną mapę drogową.

Nowa twarz, nowa nazwa, nowa identyfikacja korporacyjna

Nazywając ten model Q8, Audi wyraźnie zaznacza, że Audi Q8 e-tron jest topowym modelem wśród elektrycznych SUV’ów i crossoverów marki. Audi Q8 e-tron i Q8 Sportback e-tron już na pierwszy rzut oka można zidentyfikować jako modele w pełni elektryczne. To zasługa nowej stylistyki przodu z charakterystyczną maską Singleframe i odwróconym grillem oraz tyłu z blade’m nad przeprojektowanym tylnym dyfuzorem. Elementy te konsekwentnie przenoszą elektryczny język stylistyczny Audi w przyszłość. Ekskluzywnym akcentem w pakiecie S line, jest grill Singleframe wykończony kolorystycznie w kolorze nadwozia.

Jako prestiżowy, elektryczny SUV marki Audi, Q8 e-tron wprowadza nową tożsamość korporacyjną marki, której znakiem rozpoznawczym jest teraz dwuwymiarowy wzór czterech pierścieni. Aby wyeksponować logo jako element centralny, Audi podkreśla przód pojazdu za pomocą projekcyjnego światła Singleframe. Ponadto Q8 e-tron jest pierwszym modelem, w którym na słupku B umieszczono nowe oznaczenie z napisem Audi.

Maksimum przestrzeni i komfortu

Przy długości pojazdu wynoszącej 4,915 metra, szerokości 1,937 metra i wysokości 1,619 metra dla Sportbacka i 1,633 metra dla SUV’a, Q8 e-tron oferuje maksymalną ilość miejsca i komfortu. SQ8 e-tron i SQ8 Sportback e-tron są niższe o dwa milimetry i szersze o 39 milimetrów. Rozstaw osi wynoszący 2,928 metra pozwala uzyskać dużo miejsca na nogi także na tylnych siedzeniach. Pojemność bagażnika wynosi 569 litrów dla SUV’a i 528 litrów dla Sportbacka. Przedni schowek, tzw. "frunk", ma 62 litry pojemności.

Trzy warianty napędu

Dla obu wersji nadwoziowych można wybrać jeden z trzech wariantów układu napędowego z elektrycznym napędem na wszystkie koła. Dzięki dwóm silnikom, bazowe modele Audi Q8 50 e-tron (łączne zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km: - (NEDC); 24,0-20,1 (WLTP); emisja CO2 w g/km: 0) i Audi Q8 50 Sportback e-tron (łączne zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km: - (NEDC); 23,7-19,5 (WLTP); emisja CO2 w g/km: 0) generują 250 kW w trybie boost i 664 Nm momentu obrotowego, a ich zasięg wynosi do 491 km (SUV) i do 505 km (Sportback), zgodnie z normami WLTP.

Wyposażone również w dwa silniki elektryczne, Audi Q8 55 e-tron (zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km: - (NEDC); 24,4-20,6 (WLTP); emisja CO2 w g/km: 0) i Audi Q8 55 Sportback e-tron (zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km: - (NEDC); 24,1-19,9 (WLTP); emisja CO2 w g/km: 0) generują 300 kW w trybie boost i 664 Nm momentu obrotowego. Ich zasięgi wynoszą do 582 km dla SUV-a i do 600 km dla Sportbacka, zgodnie z normami WLTP. Ich prędkość maksymalna, a także prędkość Q8 50 e-tron (zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km: - (NEDC); 24,0-20,1 (WLTP); emisja CO2 w g/km: 0), jest ograniczona do 200 km/h.

Topowe Audi SQ8 e-tron (zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km: - (NEDC); 28,0-24,6 (WLTP); emisja CO2 w g/km: 0) i Audi SQ8 Sportback e-tron (zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km (62,1 mi): - (NEDC); 27,0-23,5 (WLTP); emisja CO2 w g/km: 0) napędzane są trzema silnikami. Ich wydajność w trybie boost wynosi 370 kW i 973 Nm momentu obrotowego. Zasięg modeli S to do 494 km dla SUV-a i do 513 km dla Sportbacka. Ich prędkość maksymalna jest ograniczona do 210 km/h.

Większa pojemność akumulatora i wyższa wydajność ładowania

Dla tego samochodu można wybrać jedną z dwóch wielkości akumulatorów. Akumulator modelu Q8 50 e-tron ma pojemność 89 kilowatogodzin netto (95 kWh brutto), natomiast mocniejsze wersje Q8 55 e-tron i SQ8 e-tron mają 106 kWh netto (114 kWh brutto). Dzięki usprawnieniu systemu zarządzania akumulatorami, wzrosła również pojemność akumulatorów możliwa do wykorzystania przez klientów. Na stacji ładowania o dużej mocy, Audi Q8 50 e-tron osiąga maksymalną moc ładowania 150 kW. W przypadku Q8 55 e-tron i SQ8 e-tron, maksymalna moc ładowania wzrasta do nawet 170 kW. Duży akumulator można naładować od dziesięciu do 80 procent podczas mniej więcej 31-minutowego postoju na ładowanie. W idealnych warunkach odpowiada to zasięgowi do 420 kilometrów (według WLTP). Na stacji ładowania AC lub przy wallboxie, Audi Q8 e-tron ładuje się z mocą do 11 kW. Audi oferuje opcjonalnie moc ładowania AC do 22 kW.

W idealnych warunkach, przy mocy ładowania 11 kW Audi Q8 50 e-tron może się całkowicie naładować prądem przemiennym w około 9 godzin i 15 minut (22 kW: około 4 godzin i 45 minut). Liczby dotyczące dużego akumulatora to około 11 godzin i 30 minut przy mocy 11 kW i sześć godzin przy mocy 22 kW. Audi Q8 e-tron jest standardowo wyposażone w funkcję Plug & Charge. Na kompatybilnych stacjach ładowania pojazd autoryzuje się po przyłączeniu kabla do i aktywuje punkt ładowania. Rozliczenie następuje automatycznie. Nowa usługa ładowania Audi charging service, która zostanie uruchomiona w 2023 roku i w przyszłości zastąpi istniejącą usługę ładowania e-tron, umożliwi wygodny dostęp do około 400 000 publicznych punktów ładowania w całej Europie. Planer trasy e-tron zapewnia niezawodne wsparcie podczas wyszukiwania punktów ładowania na trasie.

Zmieniony silnik na tylnej osi i elektryczny torque vectoring dla lepszej dynamiki

W nowym Audi Q8 e-tron zmodyfikowano koncepcję silnika asynchronicznego na tylnej osi. Zamiast 12 zwojów generujących pole elektromagnetyczne, jest ich teraz 14. W konsekwencji silnik generuje silniejsze pole magnetyczne przy podobnym poborze energii elektrycznej, co z kolei pozwala na uzyskanie wyższego momentu obrotowego. Jeśli nie jest on potrzebny, silnik elektryczny potrzebuje mniej energii do wytworzenia momentu obrotowego. Dzięki temu obniża się zużycie prądu i zwiększa zasięg. W modelu S z gamy e-tron, Audi po raz pierwszy w produkcji wielkoseryjnej zastosowało koncepcję trzech silników.

Zostało to dopracowane w nowym SQ8 e-tron (łączne zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km: - (NEDC); 28,0-24,6 (WLTP); emisja CO2 w g/km: 0). Na przedniej osi pracuje silnik elektryczny o mocy 124 kW. Na tylnej osi znajdują się dwa silniki elektryczne o mocy 98 kW każdy, które osobno napędzają tylne koła. Pozwala to na zwiększenie mocy do 370 kW. Moment napędowy może być w ułamku sekundy rozdzielony poprzez oba tylne silniki elektryczne na oba tylne koła.

Równowaga między komfortem a sportowym charakterem

Nowe Audi Q8 e-tron wyposażone jest standardowo w zawieszenie pneumatyczne z kontrolą stopnia amortyzacji. Wysokość nadwozia, w zależności od sytuacji na drodze, można zmieniać o 76 milimetrów. By zoptymalizować dynamikę boczną pojazdu, zestrojenie pneumatycznego zawieszenia zostało odpowiednio dostosowane. Elektroniczna kontrola stabilizacji toru jazdy (ESC) pozwoli w przyszłości na jeszcze większą zwrotność - zwłaszcza w ciasnych zakrętach. Dzięki zmienionemu, progresywnemu układowi kierowniczemu, Audi Q8 e-tron pokonuje je z zauważalnie większą zwinnością. Przełożenie układu kierowniczego zostało zmienione tak, że reaguje on znacznie szybciej, nawet podczas wykonywania delikatnych ruchów kierownicą. Efekt bezpośredniego przełożenia układu kierowniczego jest wspomagany przez sztywniejsze łożyska zawieszenia przedniej osi. Ruchy kierownicy są dzięki temu przekazywane na koła bardziej bezpośrednio, poprawiono także sprzężenie zwrotne z reakcji układu kierowniczego. Wszystkie systemy kontroli podwozia zostały dopracowane, ale pozostają zrównoważone i doskonale zestrojone - wierne DNA Audi.

Jeszcze bardziej poprawiona aerodynamika

W przypadku Audi Q8 e-tron, temat aerodynamiki był najwyższym priorytetem konstruktorów i designerów. Zaowocowało to obniżeniem współczynnika oporu powietrza z 0,26 do 0,24 Cx dla Q8 Sportback e-tron i z 0,28 do 0,27 Cx dla Q8 e-tron. Spoilery zamontowane w podwoziu pomagają przekierować przepływ powietrza wokół kół. Spojlery na przedniej osi zostały powiększone, a Audi Q8 Sportback e-tron ma teraz także spojlery przy tylnych kołach. W przypadku SQ8 Sportback e-tron, spojlery montowane są tylko na tylnej osi. Po raz pierwszy w modelu Audi, oprócz elektrycznych żaluzji które automatycznie zamykają chłodnicę, zastosowano system samouszczelniający. System ten dodatkowo optymalizuje przepływ powietrza z przodu samochodu i zapobiega niepożądanym stratom.

Wygodne parkowanie z systemem remote park assist plus

W Audi Q8 e-tron zamontowano około 40 systemów wsparcia kierowcy. Nawet pięć czujników radarowych, pięć kamer i 12 czujników ultradźwiękowych dostarcza informacji o otoczeniu. Informacje te są następnie analizowane przez centralną jednostkę sterującą systemami wsparcia kierowcy. Nowością jest remote park assist plus, który będzie można zamawiać od 2023 roku. Z jego pomocą Audi Q8 e-tron potrafi wjechać nawet w najciaśniejsze miejsca parkingowe. Klienci mogą sterować procedurą parkowania poprzez aplikację myAudi na swoim smartfonie. Gdy samochód osiągnie ostateczną pozycję w miejscu parkingowym, automatycznie się wyłącza, zaciąga hamulec postojowy i blokuje drzwi. Aby opuścić miejsce parkingowe, silnik jest włączany za pośrednictwem aplikacji myAudi, po czym pojazd manewruje na tyle, by móc wygodnie do niego wsiąść.

Cyfrowe reflektory Matrix LED

Audi Q8 e-tron jest opcjonalnie wyposażone w cyfrowe reflektory Matrix LED. Podczas jazdy na autostradzie, światło orientacyjne wyznacza pozycję samochodu na pasie ruchu i pomaga kierowcy pozostać w centrum wąskich przejazdów. Dostępne są również trzy inne nowe funkcje: rozszerzone informacje o ruchu drogowym, światło pasa ruchu z indykatorem kierunku oraz światło orientacyjne na drogach poza obszarem zabudowanym.

Luksusowe wnętrze

Szklany dach panoramiczny sprawia, że wnętrze wydaje się lżejsze i wzmacnia poczucie przestronności. Szklane elementy otwierają się i zamykają elektronicznie. Równie wygodne jest sterowanie zaciemniającymi osłonami przeciwsłonecznymi. Otwarty, dwuczęściowy szklany dach, dzięki wydajnej wentylacji poprawia klimat we wnętrzu. Zintegrowana osłona przeciwwiatrowa redukuje hałas powodowany przez wiatr. Jako alternatywę dla standardowej dwustrefowej klimatyzacji automatycznej, Audi oferuje czterostrefową klimatyzację automatyczną i pakiet jakości powietrza. Trójstopniowa wentylacja foteli zapewnia komfortowe siedzenie, nawet przy wysokich temperaturach zewnętrznych. Jest ona dostępna dla standardowych foteli, których skóra jest misternie perforowana. Wśród opcji wnętrza wyróżniają się regulowane, indywidualne fotele konturowe. Oprócz pneumatycznej regulacji siedziska i oparcia, można je zamówić także z funkcją masażu. Wszystkie elementy wyposażenia są opcjonalnie wyposażone w ozdobne wstawki z porowatych fornirów drewnianych, takich jak ziarnisty jesion i jawor, aluminium lub - w przypadku wersji S line i edition S line - w strukturę z włókna węglowego. Nowością jest jasnobrązowe drewno orzechowe oraz zrównoważony środowiskowo materiał techniczny wykonany częściowo z przetworzonych butelek PET.

Wyświetlacze dotykowe najwyższej rozdzielczości i funkcja voice control

Jak wszystkie modele Audi klasy luksusowej, Q8 e-tron wykorzystuje system operacyjny MMI touch response. Jego dwa duże wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości - górny o przekątnej 10,1 cala i dolny o przekątnej 8,6 cala - zastępują niemal wszystkie konwencjonalne przełączniki i pokrętła. Oprócz obsługi za pomocą dwóch wyświetlaczy dotykowych, wiele funkcji można aktywować za pomocą naturalnego sterowania głosem – funkcji voice control. Dopełnieniem cyfrowej koncepcji wyświetlania i obsługi w Audi Q8 e-tron jest standardowy Audi virtual cockpit o rozdzielczości Full HD. Specyficzna grafika obrazuje wszystkie ważne aspekty jazdy elektrycznej, od wydajności ładowania, po zasięg. Na życzenie, można dodać wyświetlacz head-up display. Centrum multimedialne MMI Navogation plus obsługuje standard szybkiej transmisji danych LTE Advanced i ma zintegrowany hotspot WiFi dla urządzeń mobilnych pasażerów. System nawigacji inteligentnie rekomenduje miejsca docelowe na podstawie wcześniej przebytych tras. Ponadto, pakiet Audi connect Navigation and Infotainment obejmuje usługi car-to-X.

Materiały z recyklingu

Audi Q8 e-tron otrzyma certyfikat neutralności węglowej netto dla klientów w Europie i USA. Audi wykorzystuje również materiały pochodzące z recyklingu do produkcji niektórych podzespołów Audi Q8 e-tron. Materiały te, przetworzone w procesie recyklingu, zmniejszają ilość wykorzystywanych zasobów i zapewniają zamknięty, wydajny i zrównoważony obieg materiałowy.

We wnętrzu modelu Q8 e-tron, Audi wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu. Z nich zrobiona jest izolacja i wytłumienie, a także wykładzina. Dekoracyjna wkładka nad wyświetlaczem, zwana Tech Layer, zrobiona jest z nowego materiału technicznego w kolorze antracytowym, który częściowo składa się z przetworzonych butelek PET. Z pakietem wyposażenia S line, sportowe fotele są obite skórą syntetyczną i materiałem z mikrofibry Dinamica. Dinamica składa się w 45 procentach z włókien poliestrowych, które są produkowane z przetworzonych butelek PET, zużytych tekstyliów i pozostałości włókien. Produkcja mikrofibry Dinamica nie przewiduje używania rozpuszczalników, co stanowi kolejny wkład w ochronę środowiska.

Po raz pierwszy też, niektóre elementy związane z bezpieczeństwem częściowo składają się ze zmieszanych samochodowych odpadów tworzyw sztucznych poddanych procesowi recyklingu chemicznego. To plastikowe osłony klamer pasów bezpieczeństwa. W ramach projektu PlasticLoop, Audi we współpracy z producentem tworzyw sztucznych, firmą LyondellBasell, opracowało proces, w którym po raz pierwszy zastosowany został recykling chemiczny w celu ponownego wykorzystania zmieszanych samochodowych odpadów tworzyw sztucznych w seryjnej produkcji Audi Q8 e-tron. W tym procesie, realizowanym wspólnie z firmą LyondellBasell, plastikowe komponenty z pojazdów klientów, których nie da się już naprawić, są demontowane i oddzielane od obcych materiałów, np. metalu, a następnie w ramach recyklingu chemicznego rozdrabniane i przetwarzane na olej do pirolizy. Olej z pirolizy jest następnie wykorzystywany jako surowiec do produkcji nowych tworzyw sztucznych.

Umów się na jazdę testową!

Jesteś zainteresowany jazdą testową? Wypełnij formularz kontaktowy a my skontaktujemy się z Tobą!

* Pola wymagane